arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up

Zapoznaj się z artykułami na naszym blogu! |

home
Poznaj nas
info
Kursy programowania
people
Sylwetki wykładowców
location_on
Gdzie działamy?
create
Nasze artykuły
mail
Zapraszamy do kontaktu!

Artykuły.

Jak się przygotować do kursu programowania?

Wreszcie zapadła ostateczna decyzja, Tak! zostanę programistą/ką. Jeśli się zdecydowałeś/aś na naukę stacjonarną czas się do niej przygotować.

Pozwól, że przedstawię Ci pewne przemyślenia, aby Twoja nauka na kursie była bardziej efektywna. Fakt, wiele kursów jest dla początkujących (w tym również nasz), ale tak naprawdę warto przyjść na pierwsze zajęcia z pewnym zasobem wiedzy. Nie trzeba oczywiście wszystkiego wiedzieć, ale warto znać choćby podstawy zagadnień przedstawianych na zajęciach. Wykaz poruszanych zagadnień znajdziesz w opisie danego modułu.

OK, to od czego mam zacząć? Jak mam się przygotować? Na pewno warto zacząć od poznania ogólnych definicji. Przykładowo, jeśli zdecydowałeś się na kurs Front-End Developer zapoznaj się z podstawowymi pojęciami dot. technologii front-endowych. Taka wiedza pozwoli Ci lepiej zrozumieć ten początkowy "bełkot" informatyczny :) Jeśli zrobisz to wcześniej, to po rozpoczęciu kursu nie będziesz już tracił energii na przyswojenie niezbędnych zagadnień, a skupisz się jedynie na samej nauce programowania. Proszę, uwierz mi, że najlepsze rezultaty osiągają osoby przychodzące do nas choćby z minimalnym zasobem wiedzy. Aby Ci ułatwić to zadanie przygotowaliśmy kilka artykułów na tym blogu przedstawiających wprowadzenie do poszczególnych zagadnień oraz technologii.

Na początku zapoznaj się z ogólną terminologią dot. programowania. Zobacz ten artykuł: słowniczek podstawowych pojęć związanych z programowaniem.

Ważna jest też kolejność poznawania tematów. Jeśli "raczkujesz" w temacie tworzenia stron zacznij od HTML5, następnie poznaj CSS3 i kolejno preprocesor CSS np. SASS, a później JavaScript. To naturalna ścieżka nauki. Nie "przeskakuj" technologii i nie zaczynaj od nauki preprocesora CSS jeśli nie znasz podstaw CSS i analogicznie nie zaczynaj od nauki frameworka JavaScript jeśli nie znasz przynajmniej podstaw tego języka... Do ogólnego poznania wskazanych technologii możemy polecić kapitalną dokumentację firmy Mozilla, pod następującym adresem: https://developer.mozilla.org/pl/docs/Web. Jeśli chodzi o zaznajomienie się z podstawami HTML oraz CSS polecamy również tego darmowego e-booka autorstwa Damiana Wielgosika. Jeśli preferujesz materiały w formie video można odwiedzić ten kanał na Youtube.

Pamiętaj! Nawet jeśli czegoś nie zrozumiesz z tych materiałów od razu nie przejmuj się. Czytając/oglądając takie artykułu/materiały podświadomie już poznajesz nowe technologie i słówka, z którymi później będziesz obcował, a wtedy już nie będzie to dla Ciebie całkiem obce środowisko.

Warto również dość szczegółowo zapoznać się z obsługą edytora i innych programów wykorzystywanych podczas zajęć. W naszym przypadku są to darmowe edytory, które są ogólnie dostępne. Każdy z tych edytorów ma swoją stronę domową z której pobierzesz taki edytor oraz zapoznasz się z dokumentacją. Przykładowo, przy wykorzystaniu edytora Visual Studio Code wejdź na stronę projektu: https://code.visualstudio.com/ pobierz edytor, zainstaluj i "przeklikaj" jego główne opcje. Szczegółowa dokumentacja tego edytora znajduje się tutaj: https://code.visualstudio.com/docs. Będziemy również bardzo często wykorzystywać rozszerzenie edytora o nazwie Emmet. W przypadku Visual Studio Code emmet jest już wbudowany i dostępny do użycia bezpośrednio po instalacji samego edytora (nie musisz wykonywać dodatkowych czynności). W innych edytorach musisz pobrać ten dodatek (rozszerzenie) i zainstalować. Strona domowa rozszerzenia Emmet: https://emmet.io Warto zapoznać się z dokumentacją i przykładami wykorzystania tego dodatku, które znajdują się pod następującymi adresami: https://docs.emmet.io/https://docs.emmet.io/cheat-sheet/.

Z biegiem czasu będziemy publikować kolejne merytoryczne artykuły dot. konkretnych zagadnień z wybranych technologii, które, mam nadzieję ułatwią Wam start w nauce programowania.

Pamiętaj, że jeśli zdecydowałeś się na nasz kurs programowania na każdym etapie nauki otrzymujesz profesjonalne materiały oraz zestawy ćwiczeń do samodzielnego wykonania.

Zachęcam do przeglądnięcia kolejnego artykułu: słowniczek podstawowych pojęć związanych z programowaniem, w którym również znajdziesz kilka ciekawych linków do materiałów z podstawami technologii omawianych na zajęciach.

Na koniec życzę wszystkim powodzenia w dążeniu do osiągnięcia swojego celu jakim jest nauka programowania!

Lista artykułów Strona główna
menu
arrow_drop_up
Front-End (22.06.2024), Full-Stack (22.06.2024) [ szczegóły ]