arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up
arrow_drop_up

Zapoznaj się z artykułami na naszym blogu! |

home
Poznaj nas
info
Kursy programowania
people
Sylwetki wykładowców
location_on
Gdzie działamy?
create
Nasze artykuły
mail
Zapraszamy do kontaktu!

Artykuły.

Czym się zajmuje Front-End Developer, Back-End Developer, a czym Full-Stack Developer?

Front-End Developer - programista zajmujący się wyglądem strony/aplikacji oraz jej podstawowymi funkcjonalnościami działającymi po stronie przeglądarki np. reakcja na kliknięcie w daną pozycję menu czy dany przycisk itd. Jest również odpowiedzialny za przesłanie/przekazanie danych odebranych od użytkownika do serwera oraz za przetworzenie i wyświetlenie danych zwracanych przez serwer (np. listy produktów sklepu internetowego). Kiedyś od front-end Developera wymagało się przede wszystkim znajomości języka HTML oraz CSS. Na dzień dzisiejszy wymagania stawiane Front-End Developerom są znacznie szersze. Wymagana jest m.in. znajomość języka JavaScript (ES6), jego pochodnych np. TypeScript, frameworków np. Angular, React itd. Ponadto Front-End Developer musi opanować przynajmniej jeden z dostępnych preprocesorów CSS oraz systemów kontroli wersji np. GIT. Coraz częściej od Front-End Developera wymaga się również znajomości podstaw technologii Back-Endowych np. Javy czy node.js. Dobrze, aby Front-End Developer znał przynajmniej podstawy SEO (pozycjonowania stron w wyszukiwarkach) oraz user usability (odpowiedniej użyteczności oraz prostoty w obsłudze strony/aplikacji).

Nasz kurs Front-End Developer jest polecany w szczególności dla osób początkujących, które nie miały styczności z programowaniem, które szybko chcą zobaczyć efekty swojej nauki i będą zajmować się w dużej mierze tworzeniem wyglądu witryny/aplikacji oraz podstawowych funkcjonalności po stronie klienta (przeglądarki). To najlepszy wybór na początek wejścia do "świata" IT :)

[ Szczegóły dot. tego kursu znajdziesz tutaj ]

Back-End Developer - programista zajmujący się tzw. logiką biznesową aplikacji / witryny. To dzięki niemu możesz zapisać dane dotyczące swojego konta w bazie danych, możesz się później zalogować i dokonać zakupu w sklepie internetowym itd. Jest również odpowiedzialny za bezpieczeństwo aplikacji. To bardzo odpowiedzialna rola. Stworzony przez niego kod jest wykonywany po stronie serwera, a do przeglądarki (do strony Front-End) trafia jedynie jego wynik (np. informacja o podaniu niepoprawnych danych logowania). Bezpośrednio w przeglądarce nie zobaczysz kodu napisanego przez tę osobę, gdyż jest on dostępny jedynie po stronie serwera dla operacji wykonywanych przez serwer. Bardzo często wymagana jest również znajomość baz danych oraz języka SQL, który służy m.in. do operowania na danych przechowywanych w bazie danych. Operuje na językach wykonywanych po stronie serwera np. Java, JavaScript (node.js), PHP, Python, .NET, Rubby itp.

Nasz kurs Back-End Developer jest polecany osobom z przynajmniej podstawową znajomością technologii Front-End ponieważ w ramach tego kursu tworzymy pełnowartościowy projekt REST API współpracujący ze stroną Front-End. Oczywiście można to nadrobić w trakcie trwania kursu, więc jeśli jesteś początkujący, a Twoje serce bardziej bije na myśl tworzenia/obsługi aplikacji po stronie serwera wybierz tę opcję! 

[ Szczegóły dot. tego kursu znajdziesz tutaj ]

Full-Stack Developer - osoba znająca dobrze wszystkie niezbędne zagadnienia z obszernego stosu technologicznego. Mówiąc prościej, jest to osoba, która zna zagadnienia z zakresu Front-End oraz Back-End. Taka osoba potrafi stworzyć zarówno wygląd aplikacji/witryny (Front-End) oraz zaprogramować jej funkcjonalności po stronie serwera (Back-End). Z tego powodu wiedza Full-Stack Developera obejmuje bardzo szeroki zakres wiadomości. Programiści posiadający taką wiedzę są bardzo często poszukiwani przez firmy którym zależy na zatrudnieniu osoby potrafiącej wykonywać projekty kompleksowo, od A-Z.

Kurs Full-Stack developer polecamy wszystkim, którzy chcą tworzyć witryny czy aplikacje web`owe kompleksowo (zarówno dbać o wygląd i funkcjonalności po stronie Front-End jak i o logikę biznesową po stronie serwera). To bardzo dobry wybór ponieważ warto  zaznaczyć, że firmy często wymagają, aby Front-End Developer znał przynajmniej podstawy Back-End`u i na odwrót, aby Back-End Developer znał przynajmniej podstawy Front-End`u.

[ Szczegóły dot. tego kursu znajdziesz tutaj ]

Jeszcze przykład praktyczny obrazujący zakres pracy Front-End Developera, Back-End Developera oraz Full-Stack Developera

Spójrzmy teraz na konkretny przykład, aby uzmysłowić sobie kto, za co odpowiada w projekcie.

Wszyscy korzystamy z różnego rodzaju formularzy, np. formularz logowania czy formularz zakładania konta. W takim formularzu musisz podać pewne informacje, które pozwolą na zalogowanie czy na założenie konta. To, że możesz gdzieś te informacje wprowadzić oraz za zapewnienie odpowiedniego wyglądu tych pól odpowiada właśnie Front-End Developer. Następnie przesyła takie dane do serwera i czeka na wynik operacji wykonanych po stronie serwera, aby je zaprezentować użytkownikowi np. wyświetla informacje o błędnych danych podanych podczas logowania, czy wyświetla odpowiednią witrynę po poprawnym zalogowaniu.

Po przekazaniu danych do strony serwerowej działanie zaczyna Back-End Developer. To po stronie serwera zostanie np. odpytana baza danych o to, czy takie konto istnieje i czy podane hasło jest prawidłowe. Za tę część operacji odpowiada właśnie Back-End Developer. W kolejnym kroku Back-End Developer przygotowuje i przesyła dane z powrotem do przeglądarki użytkownika lub widoku aplikacji (do strony Front-End`owej).

Full-Stack Developer wszystkie te czynności potrafi zaprogramować samodzielnie.

Jeśli jesteś zainteresowany kursem Front-End Developer, Back-End Developer lub Full-Stack Developer zapoznaj się z aktualną ofertą naszych kursów!

Lista artykułów Strona główna
menu
arrow_drop_up
Front-End (22.06.2024), Full-Stack (22.06.2024) [ szczegóły ]